Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Dårligste job-chancer i Ishøj og på Fyn
På landsplan er der 12 ledige om hvert jobopslag - i Assens er der 56

Flere kommuner på Fyn ligger i top, når det gælder vanskelighederne ved at finde et job for en ledig. Det gælder kommuner som Assens og Nordfyn. I Assens er der 56 arbejdsløse for hvert job, der er at kæmpe om. Det gør de fynske kommuner til det sværeste sted i landet at finde nyt job, fortæller 3F's Fagblad.

Kun Ishøj og de små ø-kommuner Fanø og Læsø overgår Assens på listen over de sværeste kommuner at finde nyt job i. Læsø ligger på 92 ledige pr. ledigt job, Fanø på 62, Ishøj på 59, - og efter Assens' 56 kommer Odsherred med 52.

- Rigtig mange er modløse. De har fået et voldsomt chok. Og arbejdsgiverne får så mange ansøgninger, hver gang de vover at slå et job op, at det tager pusten fra dem, fortæller Jette Ørum, der er leder af a-kassen i 3F Vestfyn.

mou

 Se 3F's oversigt over, hvor det er sværest at finde nyt job her



27/02/2012 14.05
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43