Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Politi med syv sigtelser mod ex-borgmester
Skives tidligere borgmester, Per B. Jeppesen (S), erkender sig skyldig i to af sigtelserne

SKIVE: Politiet er nu færdig med efterforskningen i sagen om Skive-borgmester Per B. Jeppesens bedrageri overfor Kulturcenter Limfjord (KCL). Politiet har sendt sagen til juristerne med ønske om at der rejses tiltale for syv forskellige forhold, fortæller Skive Folkeblad.

Politiets sigtelser, der bl.a. omfatter dokumentfalsk, mandatsvig og bedrageri, er rettet mod i alt tre personer. Det drejer sig udover Per B. Jeppesen, der var direktør for KCL, om en 55-årig mand, der via et privat selskab havde forpagtet aktiviteterne i KCL, samt en 48-årig tidligere direktør for den lokale idrætsklub.

- Den 51-årige mand fra Skive (Per B. Jeppesen, red.), som er tiltalt for de fleste forhold, erkender to af de syv forhold. Den 48-årige erkender sin medvirken til dokumentfalsk, mens den 55-årige nægter at have deltaget i bedrageri, mandatsvig og forsøg på bedrageri, siger vicepolitiinspektør Michael Kjeldgaard fra Midt- og Vestjyllands Politi overfor avisen.

mou

 



27/02/2012 15.13
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43