Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Kommuner synes ikke godt om Facebook
Kun 17 ud af 98 kommuner har oprettet en profil på Facebook.

En gennemgang af samtlige kommuners aktiviteter på Facebook viser, at ikke en gang hver femte kommune i dag har en officiel profil på det sociale netværk. Helt præcist har kun 17 ud af Danmarks 98 kommuner i dag en profil på facebook, skriver Ugebrevet A4, der har foretaget gennemgangen.

Eksperter beklager, at kommunerne ikke bruger det populære sociale netværk til at komme i øjenhøjde med borgerne og skabe lokalt engagement og debat.

- Problemet er, at kommunen ofte virker som en abstrakt størrelse for mange borgere, fordi de ikke har så meget kontakt til folkene derinde. Og når kontakten til kommunen ryger, så ryger lysten til at engagere sig lokalt også. Vi mener, at facebook kan være med til at rette op på det, siger chefkonsulent i KL Jesper Brieghel.

krn



16/03/2012 08.32
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43