Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Bioethanol-anlæg til Østjylland
Bioethanol Denmark sigter mod at starte et andengenerations bioethanol-anlæg i Østjylland

For godt en måned siden meddelte Dong-ejede Inbicon, at man ville skære ned på koncernens bioethanol-anlæg i Kalundborg. Nu kan Inbicons teknologi imidlertid være på vej til at danne basis for et nyt, stort bioethanol-anlæg i Østjylland.

Her har en arbejdsgruppe nemlig stiftet selskabet Bioethanol Denmark, og virksomheden er allerede langt med planerne om etableringen af et nyt anlæg.

Adm. direktør for selskabet Bioethanol Denmark, Leif Petersen, understreger, at der er lagt op til et værk, som skal fungere 100 pct. på kommercielle vilkår. Det skriver Energy Supply.

Endnu er der ikke lavet aftale om, hvor værket skal bygges, men ifølge Leif Petersen har to østjyske kommuner vist stor interesse for projektet. Han forventer, at værket vil skabe ca. 300 arbejdspladser og yderligere ca. 1.100, mens det bygges.

lcl



22/03/2012 14.01
Relaterede artikler
26/08/11 Mega-bioethanolanlæg til Holstebro
03/06/09 Milliard-investering i bioethanol
16/02/09 79 millioner til BioGasol
20/05/08 Bioethanol på Bornholm droppes
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43