Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Socialrådgivere vil skære i kontanthjælp
Socialrådgiverformand foreslår halvering af kontanthjælp for at presse unge over 25 år til uddannelse

Kontanthjælpen er en sovepude for kontanthjælpsmodtagere, som ikke kommer i gang med en uddannelse, mener formanden for Dansk Socialrådgiverforening, Bettina Post, ifølge Jyllands-Posten.

I dag får en kontanthjælpsmodtager, som er over 25 år, og som ikke har børn, godt 10.300 kr. om måneden i kontanthjælp før skat. Men ydelsen skal ned til SU-niveau, dvs. til 5.662 kr. før skat, i forbindelse med en reform af kontanthjælpen.

- Jeg er som udgangspunkt ikke nogen bannerfører for, at vi skal sætte ydelserne ned. Men jeg kommer heller ikke til at gå ud og slås for, at fuldstændig velfungerende unge mennesker, som kunne gå i gang med en uddannelse, og som egentlig bare går og klør røv, fordi de ikke rigtig gider, skal have en højere ydelse end SU'en, siger socialrådgivernes formand til Jyllands-Posten.

bi

 

 



18/04/2012 07.12
Debat

Før var det forfærdeligt og nu helt i orden
  Søren Revsbæk 19/04/12 11.44

Vi får ingen i uddannelse eller arbejde ved at sulte dem
  Serdal Benli 20/04/12 11.04
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43