Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Allerød garderer sig mod Forenede Service
Det kritiserede rengøringsfirma har netop vundet udbud af rengøring på alle skoler og daginstitutioner

ALLERØD: Det skandaleramte rengøringsfirma Forenede Service har netop vundet et udbud i Allerød, og står nu for rengøringen på skoler og daginstitutioner, på rådhuset og på bibliotekerne, i alt 59 lokaliteter, skriver Sjællandske.

Forenede Service har markeret sig særdeles uheldigt i en række sager, hvor firmaets underleverandører er blevet afsløret i at misbruge udenlandsk arbejdskraft. Underleverandører har aflønnet sort og har haft illegale ansatte uden opholdstilladelse til at gøre rent under horrible forhold. Der har også være flere tilfælde af tyveri fra skoler, hvor Forenede Service har stået for rengøringen - i Rudersdal og Gribskov.

Udvalgsformand Agnete Fog (R), oplyser, at der for 200.000 kr. er hyret en såkaldt controller til at sikre, at de ansattes kontrakter er i orden, at de betaler skat, og at rengøringen overholder den fastsatte standard. Forvaltningen har også haft besøg af skat og har fået nogle gode råd, for at undgå at komme på forsiden. Vi mener, vi har sikret os rigtig godt, siger Agnete Fog.

ka

 

 



25/04/2012 09.18
Relaterede artikler
03/04/12 Rudersdal kræver 810.000 i erstatning
20/03/12 Forenede Service: Vi bruger ingen underleverandører
02/03/12 Rengørings-erstatning til Rudersdal
23/02/12 Fabrin afviser ansvar for sort rengøring
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43