Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

33 kommuner bidrager til lavere ledighed
Fra februar til marts er den landsdækkende bruttoledighed dalet med omkring 600 personer

Af Knud Abildtrup, knud@dknyt.dk

Så er den månedlige beskæftigelsesstatistik kommet fra Danmarks Statistik, og mens vi ved sidste månedsskifte kunne se en lille stigning til 6,2 pct. bruttoledige efter tre måneder med svag nedgang i ledigheden, er der nu igen positive tal.

Antalet af bruttoledige er faldet fra 162.364 til 161.756 personer, og i procent er der for både februar og marts tale om en afrundet andel på 6,2 pct.

Den positive udvikling kan aflæses i den kommuneopdelte statistik, hvor 33 kommuner er med til at bidrage til den stigende beskæftigelse - højdespringere er Fanø, Billund, Morsø, Lemvig, Gladsaxe og Middelfart, der alle hæver beskæftigelsesprocenten med mindst 0,2. I 42 kommuner er ledigheden status quo, og i 23 er der noget flere ledige end i februar. Her har fire kommuner en vækst i procenten med 0,2 og mere: Sorø, Samsø, Kalundborg og Læsø.

Allerød ligger fortsat med landets allerlaveste ledighedsprocent, og den er nu dalet fra 2,9 til 2,8 pct. Dernæst kommer Hørsholm, der er steget fra 3,1 til 3,2 pct. Ishøj har fortsat den allerhøjeste ledighed - er dog gået lidt ned fra 10,6 til 10,5 pct.


Foto: Colourbox

 

 

 

 

 



26/04/2012 13.20
Debat

Lavere ledighed og vækst
  Svend Allan Pedersen 26/04/12 15.39
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43