Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Kommune
K vil ændre kontanthjælpen
En større gulerod til kommunerne ved at få kontanthjælpsmodtagere i job

- Borgeren skal i centrum, og indsatsen over for kontanthjælpsmodtagerne intensiveres med det klare formål, at de kan komme i arbejde, siger den konservative formand Lars Barfoed, der vil ændre refusionssystemet, så kommunerne tilskyndes og reelt belønnes, hvis de får kontanthjælpsmodtagere i arbejde.

Konservative vil bl.a. tilskynde kontanthjælpsmodtagere til at komme i gang med en uddannelse og foreslår derfor, at kontanthjælpsmodtagere under 30 år skal ned på SU-sats.

Konservative vil desuden fordoble timefradraget for kontanthjælpsmodtagere, så det bedre kan betale sig at arbejde – også hvis det blot drejer sig om nogle få timer. Samtidig skal kontanthjælpssatsen sænkes til 70 pct. af maksimale dagpenge for forsørgere og 55 pct. for ikke-forsøgere over 30 år.

Læs hele partiets oplæg til kontanthjælpsreform her.

lcl



06/08/2012 13.40
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43