Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

EnergiMidt vandt Syddanmarks solceller
Energiselskabet skal sætte solceller op på størstedelen af regionens sygehuse

SYDDANMARK: EnergiMidt skal i løbet af de næste måneder skal sørge for at få sat mere end 20.000 kvadratmeter solceller op på sygehustagene.

Det er danmarkshistoriens største enkeltinvestering i solenergi, og det har faktisk vist sig, at EnergiMidt kunne gøre det noget billigere end forventet, så nu kan der komme endnu flere solceller op end først forventet, siger regionsformand Carl Holst (V) ifølge DR Fyn.

Regionen havde afsat 82 mio. kr., men EnergiMidt kan udføre arbejdet for 50 mio. kr. Carl Holst foreslår, at de penge, der er tilovers, bruges på at sætte flere solceller op.

Solcelleanlæggene på de syddanske sygehuse forventes at producere 2547 MWh. Det svarer til strømforbruget for omkring 850 husstande.

lcl

 

 



27/08/2012 08.25
 
Share |
Nyhedsbrev Tip en ven Udskriv artikel
 

Dette materiale er underlagt 'Lov om ophavsret'. Der må tages en kopi til eget brug.
Der kan indgås aftale med dknyt om udnyttelse af indhold: dknyt@dknyt.dk eller 46 35 33 43