X

Log ind

Husk kode

Har du glemt din adgangskode?
Christina Egelund overspurtede Thyra Frank og tog LA's mandat i Nordjylland. Foto: Ole Frederiksen, Polfoto.

Her er alle de valgte

Demokrati FV15

Danmarks Statistik har endeligt opgjort resultatet af folketingsvalget. Her er navnene på alle de 179 valgte

FOLKETINGET: Den endelige liste over de 179 folketingsmedlemmer, der blev valgt 18. juni 2015. Listen gengives på to måder: her øverst opgjort storkreds for storkreds, og længere nede parti for parti.

Spring direkte til den parti-vise opgørelse ved at klikke her.

Københavns Storkreds
Socialdemokraterne: Helle Thorning-Schmidt (genvalgt), Peter Hummelgaard Thomsen (nyvalgt), Yildiz Akdogan (genvalgt), Mette Reissmann (genvalgt).
Radikale: Ida Auken (genvalgt).
SF: Pia Olsen Dyhr (genvalgt).
Liberal Alliance: Simon Emil Ammitzbøll (genvalgt), Laura Lindahl (nyvalgt).
Dansk Folkeparti: Peter Skaarup (genvalgt), Martin Henriksen (genvalgt).
Venstre: Søren Pind (genvalgt), Jan E. Jørgensen (genvalgt).
Enhedslisten: Johanne Schmidt-Nielsen (genvalgt), Finn Sørensen (genvalgt), Pelle Dragsted (nyvalgt).
Alternativet: Uffe Elbæk (genvalgt), Carolina Magdalene Maier (nyvalgt).

Københavns Omegns Storkreds
Socialdemokraterne: Mette Frederiksen (genvalgt), Mattias Tesfaye (nyvalgt), Mogens Lykketoft (genvalgt), Morten Bødskov (genvalgt).
Radikale: Sofie Carsten Nielsen (genvalgt).
Konservative: Rasmus Jarlov (nyvalgt).
SF:
Holger K. Nielsen (genvalgt).
Liberal Alliance: Joachim B. Olsen (genvalgt).
Dansk Folkeparti: Pia Kjærsgaard (genvalgt), Mikkel Dencker (genvalgt), Kenneth Kristensen Berth (nyvalgt).
Venstre: Karen Ellemann (genvalgt), Morten Løkkegaard (nyvalgt).
Enhedslisten: Søren Søndergaard (nyvalgt).
Alternativet: Ulla Sandbæk (nyvalgt).

Nordsjællands Storkreds
Socialdemokraterne: Nick Hækkerup (genvalgt), Christine Antorini (genvalgt), Pernille Schnoor (nyvalgt).
Radikale: Martin Lidegaard (genvalgt).
Konservative: Mette Abildgaard (nyvalgt).
SF: Trine Schøning Torp (nyvalgt).
Liberal Alliance: Anders Samuelsen (genvalgt), May-Britt Buch-Kattrup (nyvalgt).
Dansk Folkeparti: Marlene Harpsøe (nyvalgt), Pia Adelsteen (genvalgt), Jan Erik Messmann (nyvalgt).
Venstre: Sophie Løhde (genvalgt), Claus Hjort Frederiksen (genvalgt), Hans Andersen (genvalgt).
Enhedslisten: Marie Reumert Gjerding (nyvalgt).
Alternativet: Christian Poll (nyvalgt).

Bornholms Storkreds
Socialdemokraterne:  Lea Wermelin (nyvalgt).
Venstre: Peter Juel Jensen (genvalgt).

Sjællands Storkreds
Socialdemokraterne: Astrid Krag (genvalgt), Magnus Heunicke (genvalgt), Pernille Rosenkrantz-Theil (genvalgt), Henrik Sass Larsen (genvalgt), Rasmus Horn Langhoff (genvalgt), Lennart Damsbo-Andersen (genvalgt), Kaare Dybvad (nyvalgt), Mette Gjerskov (genvalgt).
Radikale: Zenia Stampe (genvalgt).
Konservative: Brian Mikkelsen (genvalgt).
SF: Jacob Mark (nyvalgt).
Liberal Alliance: Villum Christensen (genvalgt).
Dansk Folkeparti: Søren Espersen (genvalgt), Liselott Blixt (genvalgt), René Christensen (genvalgt),  Karin Nødgaard (genvalgt), Merete Dea Larsen (nyvalgt), Henrik Brodersen (nyvalgt), Jeppe Jakobsen (nyvalgt).
Venstre: Lars Løkke Rasmussen (genvalgt), Marcus Knuth (nyvalgt), Jacob Jensen (genvalgt), Bertel Haarder (genvalgt), Louise Schack Elholm (genvalgt).
Enhedslisten: Christian Juhl (genvalgt), Eva Flyvholm (nyvalgt).
Alternativet: Rasmus Nordqvist (nyvalgt). 

Fyns Storkreds
Socialdemokraterne: Dan Jørgensen (nyvalgt), Jan Johansen (genvalgt), Trine Bramsen (genvalgt), Erik Christensen (nyvalgt), Julie Skovsby (genvalgt).
Konservative: Mai Mercado (genvalgt). 
SF: Karsten Hønge (nyvalgt).
Liberal Alliance: Merete Riisager (genvalgt).
Dansk Folkeparti: Jens Henrik Thulesen Dahl (genvalgt), Alex Ahrendtsen (genvalgt), Pernille Bendixen (nyvalgt), Dorthe Ullemose (nyvalgt).
Venstre: Erling Bonnesen (genvalgt), Lars Chr. Lilleholt (genvalgt), Jane Heitmann (genvalgt).
Enhedslisten: Pernille Skipper (genvalgt), Rune Lund (nyvalgt).
Alternativet: Roger Matthisen (nyvalgt). 

Sydjyllands Storkreds
Socialdemokraterne: Bjarne Corydon (genvalgt), Benny Engelbrecht (genvalgt), Karen J. Klint (genvalgt), Jesper Petersen (genvalgt), Christian Rabjerg Madsen (nyvalgt).
Radikale: Lotte Rod (genvalg).
Liberal Alliance: Mette Bock (genvalgt), Henrik Dahl (nyvalgt).
Dansk Folkeparti: Kristian Thulesen Dahl (genvalgt), Peter Kofod Poulsen (nyvalgt), Jan Rytkjær Callesen (nyvalgt), Karina Adsbøl (genvalgt), Marie Krarup (genvalgt), Susanne Eilersen (nyvalgt).
Venstre: Carl Holst (nyvalgt), Ellen Trane Nørby (genvalgt), Eva Kjer Hansen (genvalgt), Hans Christian Schmidt (genvalgt), Anni Matthiesen (genvalgt).
Enhedslisten: Henning Hyllested (genvalgt).

Østjyllands Storkreds
Socialdemokraterne: Nicolai Wammen (genvalgt), Kirsten Brosbøl (genvalgt), Henrik Dam Kristensen (genvalgt), Maja Panduro (genvalgt), Jens Joel (genvalgt), Leif Lahn Jensen (genvalgt), Daniel Toft Jakobsen (nyvalgt).
Radikale: Morten Østergaard (genvalgt).
Konservative: Naser Khader (nyvalgt).
SF: Jonas Dahl (genvalgt).
Liberal Alliance: Ole Birk Olesen (genvalgt), Carsten Bach (nyvalgt).
Dansk Folkeparti: Mette Hjermind-Dencker (genvalgt), Hans Kristian Bundgaard-Skibby (genvalgt), Tilde Bork (nyvalgt), Kim Christiansen (genvalgt), Claus Kvist Hansen (nyvalgt).
Venstre: Jacob Ellemann-Jensen (genvalgt), Britt Bager (nyvalgt), Michael Aastrup Jensen (genvalgt), Troels Lund Poulsen (genvalgt).
Enhedslisten: Nikolaj Villumsen (genvalgt), Søren Egge Rasmussen (nyvalgt).
Alternativet: Josephine Fock (nyvalgt). 

Vestjyllands Storkreds
Socialdemokraterne: Anette Lind (nyvalgt), Mogens Jensen (genvalgt), Thomas Jensen (genvalgt), Karin Gaardsted (genvalgt).
Radikale: Andreas Steenberg (nyvalgt).
Konservative: Søren Pape Poulsen (nyvalgt).
Liberal Alliance: Leif Mikkelsen (genvalgt).
Dansk Folkeparti: Dennis Flydtkjær (genvalgt), Christian Langballe (genvalgt), Karina Due (nyvalgt).
Venstre: Inger Støjberg (genvalgt), Kristian Jensen (genvalgt), Esben Lunde Larsen (genvalgt), Thomas Danielsen (genvalgt), Kristian Pihl Lorentzen (genvalgt).
Enhedslisten: Jakob Sølvhøj (nyvalgt).
Alternativet: René Gade (nyvalgt).

Nordjyllands Storkreds
Socialdemokraterne: Bjarne Laustsen (genvalgt), Orla Hav (genvalgt), Simon Kollerup (genvalgt), Ane Halsboe-Jørgensen (genvalgt), Flemming Møller Mortensen (nyvalgt), Rasmus Prehn (genvalgt).
Radikale: Marianne Jelved (genvalgt).
SF: Lisbeth Bech Poulsen (genvalgt).
Liberal Alliance: Christina Egelund (nyvalgt).
Dansk Folkeparti: Bent Bøgsted (genvalgt), Morten Marinus (genvalgt), Lise Bech (nyvalgt), Ib Poulsen (nyvalgt). 
Venstre: Søren Gade (nyvalgt), Preben Bang Henriksen (genvalgt), Karsten Lauritzen (genvalgt), Torsten Schack Pedersen (genvalgt).
Enhedslisten: Stine Brix (genvalgt).
Alternativet: Torsten Gejl (nyvalgt). 

Grønland
Siumut: Aleqa Hammond.
Inuit Ataqatigiit: Aaja Chemnitz Larsen  

Færøerne
Tjóðveldi/Republikanerne: Høgni Hoydal.
Javnaðarflokkurin/Socialdemokratiet: Sjúrður Skaale. 

 

Se Danmarks Statistiks officielle opgørelse med blandt andet fordelingen og rækkefølgen af kreds- og tillægsmandater her.

 

Samme navne, opgjort parti for parti:

Socialdemokraterne (47)
Helle Thorning-Schmidt, Peter Hummelgaard Thomsen, Yildiz Akdogan, Mette Reissmann, Mette Frederiksen, Mogens Lykketoft, Mattias Tesfaye, Morten Bødskov, Nick Hækkerup, Christine Antorini, Pernille Schnoor, Lea Wermelin, Astrid Krag, Magnus Heunicke, Pernille Rosenkrantz-Theil, Henrik Sass Larsen, Rasmus Horn Langhoff, Lennart Damsbo-Andersen, Kaare Dybvad, Mette Gjerskov, Dan Jørgensen, Jan Johansen, Trine Bramsen, Erik Christensen, Julie Skovsby, Bjarne Corydon, Benny Engelbrecht, Karen J.Klint, Jesper Petersen, Christian Rabjerg Madsen, Nicolai Wammen, Kirsten Brosbøl, Henrik Dam Kristensen, Maja Panduro, Jens Joel, Leif Lahn Jensen, Daniel Toft Jakobsen, Annette Lind, Mogens Jensen, Thomas Jensen, Karin Gaardsted, Bjarne Laustsen, Orla Hav, Simon Kollerup, Ane Halsboe-Jørgensen, Flemming Møller Mortensen, Rasmus Prehn.

Radikale (8)
Ida Auken, Sofie Carsten Nielsen, Martin Lidegaard, Zenia Stampe, Lotte Rod, Morten Østergaard, Andreas Steenberg, Marianne Jelved.

Konservative (6)
Rasmus Jarlov, Mette Abildgaard, Brian Mikkelsen, Mai Mercado, Naser Khader, Søren Pape Poulsen.

SF (7)
Pia Olsen Dyhr, Holger K. Nielsen, Trine Schøning Torp, Jacob Mark, Karsten Hønge, Jonas Dahl, Lisbeth Bech Poulsen.

Liberal Alliance (13)
Simon Emil Ammitzbøll, Laura Lindahl, Joachim B. Olsen, Anders Samuelsen, May-Britt Buch-Kattrup, Villum Christensen, Merete Riisager, Mette Bock, Henrik Dahl, Ole Birk Olesen, Carsten Bach, Leif Mikkelsen, Christina Egelund.

Dansk Folkeparti (37)
Peter Skaarup, Martin Henriksen, Pia Kjærsgaard, Mikkel Dencker, Kenneth Kristensen Berth, Marlene Harpsøe, Pia Adelsteen, Jan Erik Messmann, Søren Espersen, Liselott Blixt, René Christensen, Karin Nødgaard, Merete Dea Larsen, Henrik Brodersen, Jeppe Jakobsen, Jens Henrik Thulesen Dahl, Alex Ahrendtsen, Pernille Bendixen, Dorthe Ullemose, Kristian Thulesen Dahl, Peter Kofod Poulsen, Jan Rytkjær Callesen, Karina Adsbøl, Marie Krarup, Susanne Eilersen, Mette Hjermind Dencker, Hans Kristian Bundgaard-Skibby, Tilde Bork, Kim Christiansen, Claus Kvist Hansen, Dennis Flydtkjær, Christian Langballe, Karina Due, Bent Bøgsted, Morten Marinus, Lise Bech, Ib Poulsen.

Venstre (34)
Søren Pind, Jan E. Jørgensen, Karen Ellemann, Morten Løkkegaard, Sophie Løhde, Claus Hjort Frederiksen, Hans Andersen, Peter Juel Jensen, Lars Løkke Rasmussen, Marcus Knuth, Jacob Jensen, Bertel Haarder, Louise Schack Elholm, Erling Bonnesen, Lars Christian Lilleholt, Jane Heitmann, Carl Holst, Ellen Trane Nørby, Eva Kjer Hansen, Hans Christian Schmidt, Anni Matthiesen, Jakob Ellemann-Jensen, Britt Bager, Michael Aastrup Jensen, Troels Lund Poulsen, Inger Støjberg, Kristian Jensen, Esben Lunde Larsen, Thomas Danielsen, Kristian Pihl Lorentzen, Søren Gade, Preben Bang Henriksen, Karsten Lauritzen, Torsten Schack Pedersen.

Enhedslisten (14)
Johanne Schmidt-Nielsen, Finn Sørensen, Pelle Dragsted, Søren Søndergaard, Maria Reumert Gjerding, Christian Juhl, Eva Flyvholm, Pernille Skipper, Rune Lund, Henning Hyllested, Nikolaj Villumsen, Søren Egge Rasmussen, Jakob Sølvhøj, Stine Brix.

Alternativet (9)
Uffe Elbæk, Carolina Magdalene Maier, Ulla Sandbæk, Christian Poll, Rasmus Nordqvist, Roger Matthisen, Josephine Fock, René Gade, Torsten Gejl.

Nordatlantiske (4)
Grønland: Aaja Chemnitz Larsen (Inuit Ataqatigiit). Aleqa Hammond (Siumut).
Færøerne: Høgni Hoydal (Tjóðveldi/Republikanerne). Sjúrður Skaale (Javnaðarflokkurin/Socialdemokratiet).

 

 

Stillinger fra Lundgaard Konsulenterne
Fordi mennesker betyder alt
Stillinger fra dk-job

Se alle aktuelle stillinger

<
Seneste nyt fra dk-portalerne

dknyt er leverandør af nyheder, baggrund, debat og information til kommunale, regionale og andre offentlige beslutningstagere. Læs mere