Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Hele debatten            Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten
Indlægget er en kommentar til:
Til kamp mod trafikstøj i boligen

Centrale planer burde have sikret boliger mod trafkstøj
  Gerd Have 01/03/11 07.49
 

Det er tankevækkende, at tidens trend - i hvert fald i området syd for København, hvor jeg færdes - er, at ethvert lille trekantet stykke jord i udfletningen mellem store veje bebygges med høje huse med megadyre lejligheder. Eksempler er Essex Park i Vallensbæk mellem motorvejen, ringvejen og strandvejen og SjælsøGruppens byggeri i samme område på 'den gamle Litexgrund'.

Ligeledes har man for få år siden klistret en række toetagers boliger op langs omfartsvej og S-banen ved Ishøj Søvej - så tæt på vejen, at beboerne er nødt til at have gardinerne trukket for for ikke at være udstillet i eget hjem og holde vinduerne lukkede på grund af støjen.

Langs veje og tog burde der kun være industri, lagre, fodboldbaner, marker og hundeskove i minimum 1 kms afstand, og det burde man fra centralt hold have sikret i overordnet planlægning.


Gerd Have

 

Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten