Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Hele debatten            Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten
Indlægget er en kommentar til:
Ja til forbud og afgifter for sundhed

Forebyggelse skal være frivilligt og ikke ved statslig tvang
  Jens Henrik Thulesen Dahl 19/04/12 09.26
 

Nu må det høre op. Vi har ret til selv at bestemme hvad det gode liv er for os. Det skal ikke defineres af samfundet. Vi skal som samfund gøre en indsats for forebyggelse ved at motivere til sund adfærd - ved oplysning og ved at give gode rammer for sund adfærd. Vi skal IKKE diktere befolkningen en sund adfærd ved forbud og restriktioner. Vi skal ikke fratage den enkelte retten til at definere det gode liv.

Dansk Folkeparti er lige så optaget af at, at flest mulige danskere har det bedst muligt, som alle andre. Sagen er blot, at den statslige indblanding i danskernes liv er blevet så massiv, uden at det har haft nogen betydelig forebyggende effekt. Man holder jo ikke op med at ryge eller spise usundt pga. forbud og afgifter, man skifter snarere de usunde substanser ud med noget af dårligere kvalitet.

Forebyggelse skal have fokus på dialogbaseret oplysning og information. Man kan ikke i år 2012 fortsætte med at tale ned til danskerne ved hjælp af løftede pegefingre, forbud og tårnhøje afgifter, som alligevel er ubrugelige pga. internet- og grænsehandel.

MF og forebyggelsesordfører, Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)

 

Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten