Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Hele debatten            Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten

Pædagogernes sikkerhed kan ikke overlades til regionerne
  Peter Skaarup 23/05/12 15.55
 

Vi kræver omgående handling fra justitsminister Morten Bødskov og social- og integrationsminister Karen Hækkerup, nu hvor en 18-årig anbragt ung tidligere i dag stak en pædagog i maven med en kniv i Sunds ved Herning. Regeringen har siddet med hænderne i skødet efter mordet på en pædagog ved institutionen Blåkærgaard i vinter, idet den overlod det til Region Midtjylland at afgøre, hvorvidt der var brug for vagter.

Pædagogernes sikkerhed på institutioner med belastede unge kan ikke overlades til regionerne, når dette indebærer overhængende fare for liv og helbred. Nu må regeringen vågne op og sørge for den fornødne sikkerhed, sådan som Dansk Folkeparti allerede efterspurgte i forbindelse med Blåkærgårdsagen, hvor vi blandt andet krævede sikkerhedsvagter", siger Peter Skaarup.

Han peger på, at pædagogerne ikke kan være tjent med de farer, de udsættes for, og at regionerne tager et stort ansvar på sig ved at sidde truslerne overhørig.

Det er i sidste ende regeringens ansvar at sørge for ro og orden på landets institutioner og i den forbindelse at levere de nødvendige regelsæt og redskaber til institutionerne. Derfor skal regeringen selvstændigt tage initiativ til at komme disse problemer til livs. Jeg forventer nu, at regeringen tager problemet alvorligt og skrider til handling.


MF og retsordfører, Peter Skaarup (DF)

 

Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten