Oversigt

 Få overblikket

dknyt

Følg nyhederne

Kommunen

Læs baggrunden

Agora

Deltag i debatten

dk-portalerne

Vælg fagområde

Hele debatten            Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten
Indlægget er en kommentar til:
39 nye initiativer skal stoppe overgreb og misrøgt

Vi jubler over udsigt til børnehus
  Stig Møller 26/06/12 16.09

Der skal en bred indsats til
  Flemming Olsen 26/06/12 15.13
 

Social- og Integrationsminister Karen Hækkerups ekspertpanel om overgreb mod børn har udgivet rapport med deres anbefalinger.

Der har været graverende enkeltsager i medierne, og det er godt, at vi nu får eksperters hjælp til at komme videre i kommunerne.

Eksperterne kommer med 39 forslag. Mange centrale anbefalinger er i tråd med det arbejde og den udvikling, der allerede pågår i kommunerne.

Der findes ingen nemme og hurtige løsninger, som på én gang sikrer, at der aldrig mere sker overgreb mod børn. Der skal en bred indsats til.

Overgreb mod børn har generelt sammenhæng med mistrivsel, og skal løses 'ved ondets rod'. Det drejer sig ikke mindst om tidlig opsporing hos sundhedsplejersker, daginstitutioner, skoler og andre, der møder børn og unge i dagligdagen.

Kommunerne kan heller ikke løse opgavens selv. Vi har brug for information fra familien, naboer og andre almindelige borgere.

Og når sagerne spidser til, har vi brug for et godt samarbejde med politi, statsforvaltning, sygehuse og andre myndigheder udenfor eget regi.

Børne- og kulturcheferne vil gøre vores til, at ekspertpanelets anbefalinger udvikles og implementeres til beskyttelse af børn og unge i Danmark.

Flemming Olsen, formand for Børne- og Kulturchefforeningen

Du skal være logget ind for at kunne deltage i debatten

Fornuftige forslag fra ekspertpanel
  Erik Nielsen 26/06/12 11.50