dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Det lykkedes på kort tid at samle personale trods ferie i forbindelse med skudepisoden i Fields søndag. Her ved pressebriefing mandag cheflæge Anders Damm-Hejmdal, Region Hovedstadens akutberedskab og cheflæge Kasper Claudius, Rigshospitalets traumecenter.
Martin Sylvest, Ritzau Scanpix

31 ambulancer til Fields efter skuddramaet søndag

Med kort varsel fik Region Hovedstadens akutberedskab indkaldt ekstra personale, og der kom ambulancehjælp fra Region Sjælland i forbindelse med skudepisoden i Field søndag.
4. JUL 2022 11.15

31 ambulanceberedskaber blev sendt afsted til Field's, da meldingen om skud i shoppingcenteret indløb søndag eftermiddag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/31-ambulancer-til-fields-efter-skuddramaet-soendag

GDPR