AABENRAA: Aabenraa Kommune har for første gang bestilt private vagter for at øge trygheden for beboere på en vej i kommunen. Det sker, efter at en beboer i området har skabt utryghed ved at opføre sig truende, bl.a. med en kniv. Kommunen har derfor ansat vagter i knap to uger for at overvåge området. Det kostede omkring 100.000 kroner. Det skriver TV2.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.