dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Jens Dresling, Polfoto.

Aarhus: Flygtningeprognose råber på flere penge

Især de ikke-vestlige flygtninge øger den økonomiske byrde i kommunerne, mener Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S)
27. MAJ 2016 10.26

Der kommer så mange flygtninge til Danmark, at det nu tydeligt fremgår af de befolkningsfremskrivninger, som Danmarks Statistik hvert år udarbejder, og det får kommunerne til at reagere.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aarhus-flygtningeprognose-raaber-paa-flere-penge

GDPR