dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
AKTUELT:

Albertslund efterbetaler borgere efter snyd med sygedagpenge

KORT NYT8. JAN 2025 11.25

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

ALBERTSLUND: Albertslund Kommune har efterbetalt 55.192 kroner til borgere i sygedagpengesager, fordi kommunen ulovligt benyttede et privat firma til at træffe afgørelser om borgeres ret til sygedagpenge. Det skriver Fagbladet 3F

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.