dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ankestyrelsen: Kommune må ikke tjekke sociale klausuler for selskaber

Odense kom i tvivl, om det var ok at bistå bl.a. letbane, fjernvarme og renovationsselskab med kontrol. Det var det ikke.

ODENSE: Odense Kommune har indgået samarbejdsaftale med fire selskaber om at bistå dem med at håndhæve sociale klausuler hos leverandører, men kom i tvivl om, hvorvidt det egentlig er lovligt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ankestyrelsen-kommune-maa-ikke-tjekke-sociale-klausuler-for-selskaber

GDPR