dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ankestyrelsen skal se på lovlighed af omkonstituering i Glostrup

V og DF mener at et hensyn til udvalgsstruktur dækker over det reelle formål, nemlig at fjerne de to partier fra formands- og næstformandsposter i alle udvalg
30. OKT 2018 11.51

GLOSTRUP: Magtskiftet i Glostrup Byråd vil blive udsat for en juridisk vurdering hos det kommunale tilsyn i Ankestyrelsen. Det er det oprindelige borgmesterflertal, nu -mindretal bestående af de tilbageværende partier Venstre og Dansk Folkeparti, der har indbragt omkonstitueringen i august.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ankestyrelsen-skal-se-p-lovlighed-af-omkonstituering-i-glostrup

GDPR