dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Venstre gik i Esbjerg ved KV17 tilbage fra 15 til 11 pladser, men beholdt borgmesterposten - her Jesper Frost Rasmussen lige efter valget.
Chresten Bergh, Ritzau Scanpix.

KV21:
Antal valgforbund kan blive afgørende

Følg de senest indgåede valgforbund op til KV21 - i Esbjerg, Silkeborg og Assens - med eksempler på, at med flere valgsamarbejder risikerer blokkene mere stemmespild.
3. NOV 2020 15.30

I Esbjerg er der netop taget første skridt til et større borgerligt valgforbund - i første omgang mellem V og DF, oplyser JydskeVestkysten, der minder om, at ved KV17 var der to borgerlige valgforbund, hvilket betød, at en blå plads kostede 2.057 stemmer og en rød bare 1.907.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/antal-valgforbund-kan-blive-afgoerende

GDPR