dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
- Vi kommer med udspillet til at skabe et Danmark i bedre geografisk balance, siger minister for by og land Morten Dahlin (V).
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Bestillingsbusser og frivillige skal binde Danmark bedre sammen

Frivillige kræfter og samkørsel skal stoppe krisen for den kollektive trafik i yderområderne ifølge regering.
18. AUG 2024 17.00

Busrute efter busrute bliver nedlagt i hele Danmark.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bestillingsbusser-og-frivillige-skal-binde-danmark-bedre-sammen

GDPR