dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Biblioteker får 18 millioner til nye projekter

Kulturstyrelsens udviklingspulje støtter projekter til at udvikle vækst og erhvervsudvikling og ruste unge til at deltage i demokrati
31. JAN 2013 14.52

Boggnaskerne fra Odense gaber højt i et nyt samarbejdsprojekt med 20 biblioteker. UngdomsDemokratiet i Roskilde vil forberede unge til kommunalvalget, og Statsbiblioteket i Aarhus vil sætte gang i erhvervsudviklingen via folkebibliotekerne.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/biblioteker-faar-18-millioner-til-nye-projekter

GDPR