dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Blev vraget som spids og forlader DF

KORT NYT
3. APR 2021 10.15

NORDFYN: Der er mandefald i de kommunale rækker i Dansk Folkeparti. Nu også i Nordfyn, hvor Peder Svensson, der var spids for DF ved KV17, nu forlader partiet og fortsætter som løsgænger perioden ud, oplyser Fyns Amtsavis. Dermed er Jane Yndgaard ene om at repræsentere partiet i kommunalbestyrelsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/blev-vraget-som-spids-og-forlader-df

GDPR