dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Borgmester vil ikke undersøge Odeon-sag

ODENSE: Borgmester i Odense Peter Rahbøk Juel (S) mener ikke, at der er brug for en redegørelse fra Odeon om, hvad der præcist er sket i sagen, hvor den Kina-kritiske teatertrup Shen Yun fik aflyst sin aftale med Odeon, skriver TV2 Fyn. Det ønsker ellers både Enhedslisten og DF, der ønsker at stille et forslag om det i byrådet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/borgmester-vil-ikke-undersoege-odeon-sag

GDPR