dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Budgetaftale i Ballerup giver velfærdsløft uden besparelser

Ældreområdet og børne- og ungeområdet får tildelt knap 60 mio. kr. i 2025, mens der spares 2 mio. kr. på administration.
7. OKT 2024 14.47

BALLERUP: 24 ud af 25 kommunalbestyrelsesmedlemmer har skrevet under på budgetaftalen 2025-2028 for Ballerup Kommune. Bag aftalen står Socialdemokratiet, De Konservative, Venstre, SF, Enhedslisten, Dansk Folkeparti, De Radikale og Nye Borgerlige. Kun løsgænger Kate Svarrer står uden for aftalen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/budgetaftale-i-ballerup-giver-velfaerdsloeft-uden-besparelser

GDPR