dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Udsat letbaneåbning i Aarhus.
Benjamin Nørskov, Ritzau Foto

Bundsgaard: Aarhus Letbane har undervurderet sikkerhedsarbejdet

Aarhus' borgmester Jacob Bundsgaard fortæller på tirsdagens pressemøde, at Aarhus Letbane har undervurderet omfanget af sikkerhedsarbejdet, hvilket ifølge ham er stærkt kritisabelt
26. SEP 2017 11.15

AARHUS: I lørdags skulle letbanen have tøffet gennem Aarhus' gader, men sådan blev det ikke. Trafikstyrelsen vurderede i sidste øjeblik letbanen til ikke at have sikkerheden i orden. Efter en redegørelse omkring den manglende godkendelse kom borgmester Jacob Bundsgaard (S) på banen på et pressemøde i tirsdag formiddag. Og meldingen var klar fra borgmesterens side: Aarhus Letbane har klart undervurderet omfanget af sikkerhedsarbejdet. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bundsgaard-aarhus-letbane-har-undervurderet-sikkerhedsarbejdet

GDPR