dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Byggeri af feriehuse går ud over miljøet på Bornholm

KORT NYT
19. SEP 2024 11.24

BORNHOLM: Kommunens byggeri af feriehuse ved Tejn Havn på Bornholm har skabt problemer for indsatsen mod forurening i Østersøen. Det skriver DR. Trods et påbud, Bornholms Regionskommune gav sig selv i 2021, om at stoppe udslip af det skadelige stof tributyltin (TBT), som siver ud fra den yderste mole, er indsatsen mod forureningen blevet tilsidesat af byggeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/byggeri-af-feriehuse-gaar-ud-over-miljoeet-paa-bornholm

GDPR