dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Del af værdighedsmilliard er gået til andre udgifter

KORT NYT
19. SEP 2016 6.33

En del af den såkaldte værdighedsmilliard, der skulle bruges til bedre ældrepleje i kommunerne, er i flere kommuner i stedet gået til andre udgifter. Det skyldes blandt andet, at 67 kommuner først har fået pengene i juli og august, hvor pengene ellers ifølge planen skulle have været fordelt 'fra starten af 2016', skriver Jyllands-Posten.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/del-af-vaerdighedsmilliard-er-gaet-til-andre-udgifter

GDPR