dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Der er fundet 2.451 nye smittede på 28 timer

Antallet af indlagte stiger med seks til 885. It-problemer betyder, at opgørelsen fra SSI dækker 28 timer.
1. JAN 2021 14.00

Der er registreret yderligere 2.451 smittede med coronavirus i Danmark. Det viser fredagens opgørelse fra Statens Serum Institut (SSI). Opgørelsen dækker over 28 timer mod de normale 24 timer på grund af serverproblemer det foregående døgn. Dermed kan fredagens tal være højere end normalt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/der-er-fundet-2-451-nye-smittede-paa-28-timer

GDPR