dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
DF's undervisningsordfører, Alex Ahrendtsen, vil i fremtiden have afviklet eksamener med pen og papir for at tage opgør med kunstig intelligens.
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

DF vil slukke for internettet til eksamener for at undgå snyd

DF frygter, at kunstig intelligens vil blive udnyttet af studerende til at besvare eksamensopgaver.
7. APR 2023 11.52

Dansk Folkeparti vil sikre, at nye teknologier som den populære chatbot ChatGPT ikke får for store konsekvenser for uddannelsessystemet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/df-vil-slukke-for-internettet-til-eksamener-for-at-undgaa-snyd

GDPR