dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Dragør-borgmester vil stoppe "hjemløse" campisters vinterophold

KORT NYT
1. FEB 2024 7.20

DRAGØRI 2022 var antallet af hjemløse i Dragør på tre år steget fra to til 121 personer, og på et tidspunkt havde 111 folkeregisteradresse på Copenhagen Camping. Det giver en ekstra udgift til Dragør Kommune, da kommunen skal tilbyde den hjemløse en bolig inden for tre måneder, ifølge loven. Nu får campingpladsen et tilsyn, det skriver KøbenhavnLIV.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/dragoer-borgmester-vil-stoppe-hjemloese-campisters-vinterophold

GDPR