dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Dragør undersøger for tiden, hvordan de øvrige Unesco-sites i Danmark oplever at være Unesco-site.
Christian Lindgren, Ritzau Scanpix

Dragør vender verdensarv-skråen og spørger foreningerne

Hvad det egentlig vil betyde for den kommunale økonomi har fået Dragør Kommune til at tøve med at søge om at blive verdensarvsted under Unesco.
8. APR 2021 15.24

DRAGØR: Tilbage i 2018 blev Dragør Kommune optaget på Slots- og Kulturstyrelsens tentativliste, en forløber for at blive optaget på Unescos verdensarvsliste. Men den endelige vedtagelse afventer nu en borgerhøring.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/dragoer-vender-verdensarv-skraaen-og-spoerger-foreningerne

GDPR