dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Faaborg-Midtfyn styrker skolefællesskaber og opretter specialklasser på alle skoler

Kommunalbestyrelsen i Faaborg-Midtfyn har besluttet sig for nye rammer for folkeskolen, hvor det forventes, at 75% af børn med særlige behov kan undervises på deres lokale skoler.
19. SEP 2023 9.21

FAABORG-MIDTFYN: Opvækst- og Læringsudvalget har besluttet, at undervisningen skal tilpasses den enkelte klasse, og der skal oprettes specialklasser på alle folkeskoler i kommunen. Grundlaget for beslutningen kommer fra et pilotprojekt, der har kørt på tre skoler, oplyser kommunen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/faaborg-midtfyn-styrker-skolefaellesskaber-og-opretter-specialklasser-paa-alle-skoler

GDPR