dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Faaborg-Midtfyn vil være klar med psykologhjælp til politikerne udsat for trusler

Ifølge KL oplever flere og flere politikere chikane, og  økonomiudvalget i Faaborg-Midtfyn sender nu et forslag om en ny psykologordning til godkendelse i Kommunalbestyrelsen.

FAABORG-MIDTFYN: Politikere i Faaborg-Midtfyn Kommune skal have den rigtige hjælp, hvis de udsættes for trusler, chikane eller vold. Derfor har økonomiudvalget sendt et forslag om en psykologordning til godkendelse i Kommunalbestyrelsen. Det skriver Fyens Stiftstidende. Ordningen indkluderer både hjælp til at politianmelde og adgang til psykologhjælp.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/faaborg-midtfyn-vil-vaere-klar-med-psykologhjaelp-til-politikerne-udsat-for-trusler

GDPR