dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Adj. professor Hans Otto Holmegaard Kristensen præsenterede konceptet for en afløserfærge som forløber for en standardiseret færgemodel til danske færgeruter.
Folketinget

Færgesamarbejde vil have en standard-færgemodel til alle

Eldrevet, samme bredde og dybgang, modulopbygget så man kan tilpasse længden og vælge elementer til og fra, lyder visionen fra 18 færgekommuners Færgesekretariat

En afløserfærge bygget efter standarder så den passer i alle færgelejer, er et oplagt fællesprojekt for et samarbejde mellem færgeruter, og netop derfor har Færgesekretariatet igangsat et forberedende arbejde på det område. Færgesekretariatet betjener de 18 kommuner, der har færgeruter, og det ser afløserfærgen som en forløber for standardiserede færger og færgelejer overalt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/faergesamarbejde-vil-have-en-standard-faergemodel-til-alle

GDPR