dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fem skoler blev fejlagtigt udpeget som fagligt svage

Fire af dem fjernet fra fejlagtig liste, den femte ville hellere blive på listen over skoler, der kan få penge for forbedringer
8. MAJ 2017 6.00

Fem skoler skulle ikke have været med på en liste over 120 skoler med en særlig stor andel af fagligt svage elever, som regeringen for nylig offentliggjorde i forbindelse med en pengepulje til netop disse skoler. Fem af skolerne kommet på listen ved en fejl, fordi deres karaktergennemsnit var blevet opgjort forkert.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fem-skoler-blev-fejlagtigt-udpeget-som-fagligt-svage

GDPR