dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

FGU-uddannelser i strid modvind

For få elever, dårlig økonomi og dårligt arbejdsmiljø tynger Den forberedende grunduddannelse flere steder.

Den forbererende grunduddannelse (FGU) for unge med faglige eller sociale udfordringer kæmper i flere midt- og sønderjyske kommuner med fyringsrunder og skiftende ledelser, skriver JydskeVestkysten. Ifølge avisen har der siden starten på ungdomsuddannelsen i 2019 i hele landet været problemer med skrantende økonomi, dårligt arbejdsmiljø, røde elevtal og uro på ledelsesgangene.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fgu-uddannelser-i-strid-modvind

GDPR