dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Finanschef vil have sikre lån undtaget fra nye EU-krav

Nye regler med højere krav til sikkerhed kan gøre danske boliglån dyrere, frygter finanssektors branchechef
8. NOV 2017 10.22

Realkreditlån til danske boligejere og lån til store virksomheder skal undtages eller i hvert fald slippe billigere, når EU skal i gang med at føre nye låneregler ud i livet, mener Finans Danmarks adm. direktør Ulrik Nødgaard, der onsdag er til møder i Bruxelles. Han frygter, at nye regler for den sikkerhed, som banker og realkreditinstitutter skal stille ved udlån, kan gøre mange danske lån dyrere.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/finanschef-vil-have-sikre-ln-undtaget-fra-nye-eu-krav

GDPR