dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fire byer i kamp: Ønsker alle at få togstoppet

Tre sjællandske byer kæmper om at få Hamborg-toget på den forsinkede og dyre Femern-forbindelse til at gøre stop på deres station.

VORDINGBORG / NÆSTVED / RINGSTED / GULDBORGSUND: Hverken Vordingborg, Næstved, Ringsted eller Guldborgssund vil komme sovende til at få deres ønske opfyldt om at få et togstop til byen, når Hamborg-toget kommer forbi efter færdiggørelsen af Femern-tunnelen til Tyskland. DSB har nemlig tidligere meldt ud, at der formentlig kun bliver et enkelt sjællandsk stop på togets tur mellem Hamborg og København, og dermed er der udbrudt en regulær kamp om at få stoppet til byen, skriver sn.dk.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fire-byer-i-kamp-oensker-alle-at-faa-togstoppet

GDPR