dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Folketinget vil ikke følge råd om bekæmpelse af korruption

God målsætning, mener Folketingets formand, men han vil ikke følge rapports råd.
5. FEB 2020 7.28

FOLKETINGET: Folketinget halter efter de fleste andre parlamenter i Europa, når det gælder en konkret foranstaltning til bekæmpelse af korruption blandt politikere, hedder det i en frisk statusrapport og udtalelser fra Europarådets antikorruptionsorgan, Greco, der konstaterer, at der ikke er sket 'betydelige fremskridt' siden en rapport fra 2018, og det er 'generelt utilfredsstillende'.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/folketinget-vil-ikke-foelge-raad-om-bekaempelse-af-korruption

GDPR