dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Over 15.000 elever vil få glæde af de 30 mio. kr., som skal styrke fag inden for natur og teknologi.
ChatGPT/DK Nyt

Ti kommuner får del i pulje:
Fond styrker folkeskolerne med 30 mio. kr.

Villum Fonden har oprettet en ny pulje, som skal styrke natur- og teknologifag i 1.-6. klasse. Ti kommuner har fået tildelt midler.

Ti kommuner har netop fået fordelt 30 mio. kr. mellem sig, som skal gå til at styrke rammerne for undervisningen i fag inden for natur og teknologi for 1.-6. klasse. Det er Villum Fonden, som har oprettet den nye pulje.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fond-styrker-folkeskolerne-med-30-mio-kr

GDPR