dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll (LA) oplyste om den fremrykkede evaluering under Folketingets førstebehandling af lovforslaget om forhøjelse af færgetilskuddene.
Folketinget

Fordeling af færgetilskud skal genovervejes til efteråret i år

Flere penge til tilskud kombineret med skævheder i fordelingen fremrykker planlagt evaluering med tre år

En evaluering af fordelingsmodellen for tilskud til billigere færgedrift skal fremrykkes fra 2020 til efteråret i år. Beslutningen er truffet af økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll (LA) med henvisning til at Folketinget torsdag har førstebehandlet et lovforslag, der vil forhøje tilskuddet med 20 mio. kr. i 2017, 30 mio. kr. i 2018 og 40 mio. kr. årligt fra 2019 og frem.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fordeling-af-faergetilskud-skal-genovervejes-til-efteraret-i-ar

GDPR