KØBENHAVN: Tidligere beskæftigelsesborgmester Anna Mee Allerslev (R) har ændret forklaring om sit forhold til ejeren af Øens Murerfirma, Jan Elving, skriver BT. I forbindelse med en ny advokatundersøgelse bestilt af Københavns Kommune siger Anna Mee Allerslev, at hun ikke anser Jan Elving som en privat ven, men at der i stedet er tale om 'en venskabelig relation, som udløber af et professionelt forhold'.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.