NORDFYN: Bogense Genbrugsplads har i en ulovlig praksis solgt perlesten, flis og grus til private, skriver Fyens Stiftstidende. Råstoffer, som er købt 'ude i byen' med henblik på videresalg. Sidste år med et salg på 190.000 kr.
Henrik Boesen, direktør for Teknik, Erhverv og Kultur i Nordfyns Kommune, lægger sig fladt ned og erkender, at genbrugspladsen i årevis har solgt råstoffer på konkurrenceforvridende vilkår. At den praksis er ulovlig har kommunen for nylig opdaget, og den ophæves med det samme.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.