dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Herning sætter strøm til skraldet - investerer i el-skraldebiler

Fra 1. januar 2021 vil cirka 10.000 husstande i kommunen blive betjent af fire el-skraldebiler.

HERNING: Herning Kommune har netop afsluttet et udbud på affalds-området. Udbuddet indeholdt et krav om fire el- eller biogas-skraldebiler.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/herning-saetter-stroem-til-skraldet-investerer-i-el-skraldebiler

GDPR