dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hjørring sætter priser på attraktive sommerhusgrunde efter 14 år uden salg

KORT NYT
3. SEP 2024 10.30

HJØRRING: Regeringens nye landdistriktudspil, der blev præsenteret for snart 14 dage siden, gav kystkommuner mulighed for at udlægge flere områder til sommerhuse, hvilket borgmester i Hjørring Søren Smalbro (V) udtrykte glæde over, da der ifølge ham er rift om attraktive sommerhusgrunde i kommunen. Men kommunen har siden 2010 haft 17 sommerhusgrunde til salg. Det skriver Nordjyske.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hjoerring-saetter-priser-paa-attraktive-sommerhusgrunde-efter-14-aar-uden-salg

GDPR