
Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) afviser ifølge DR at bevilge flere penge til kommunerne før tidligst til sommer, og det får kommunernes formand, Hjorts partifælle Martin Damm, til at anklage ministeren for at løbe fra en klar aftale. Opgøret skyldes, at finansministeren ikke vil indlede forhandlinger med kommunerne om at afsætte flere penge til at dække kommunernes udgifter til et stigende antal flygtninge.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.