dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

HK: Ansatte i Skat bør overveje om deres privatadresse skal på nettet

Tre mænd i grundlovsforhør fredag efter et planlagt overfald på skattemedarbejder udenfor hendes hjem
25. AUG 2017 10.35

Ansatte i Skat bør overveje, om de skal være sværere at finde frem til privat. Det mener formanden for HK Stat i Østjylland, Bent Klim Johansen, efter at politiet torsdag anholdt tre mænd, som tilbage i marts overfaldt en medarbejder hos Skat udenfor hendes hjem i Silkeborg.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hk-ansatte-i-skat-boer-overveje-om-deres-privatadresse-skal-pa-nettet

GDPR