dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Stormflods-appel:
Hvidovre og København vil have flere kommuner og staten med til at sikre

Ny analyse peger på, at de løsninger, som hidtil har været planlagt med sikring syd for Kalveboderne, ikke er tilstrækkelige, og at de eksisterende diger ikke er nok.
12. NOV 2020 11.40

KØBENHAVN / HVIDOVRE: Dele af Københavns centrum, herunder Metroen, Christiansborg, Amager med lufthavnen og den københavnske vestegn risikerer at blive ramt, hvis der kommer en kraftig stormflod i morgen. Det er en kæmpe opgave at sikre mod stormflod, som skal løses i fællesskab, lyder det fra Københavns og Hvidovre kommuner, som derfor inviterer staten, Tårnby og andre kommuner med.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hvidovre-og-koebenhavn-vil-have-flere-kommuner-og-staten-med-til-at-sikre

GDPR